תפריט
נקודות יו-שף

התפשטות נגיף הקורונה מדאיגה אנשי מקצוע רבים בתחום שירותי המזון החוששים מהתפשטות הנגיף במזון. אף שיסודות בטיחות המזון עדיין חשובים ביותר, צוות ייעודי של חוקרים מקצועיים בחברה השיב לשאלות על בטיחות מזון ספציפית לתקופה הנוכחית, ולפניכם ההנחיות שלהם לבטיחות מזון בימי קורונה. 
1. שאלות על בישול בימי קורונה?

1. שאלות על בישול בימי קורונה?

1.      האם מזון יכול להעביר את נגיף הקורונה? אין עדויות להדבקה בנגיף הנוכחי או נגיפים דומים באמצעות המזון.

2.      האם ההנחיות הרגילות לניהול סיכונים במטבח מספיקות למניעת התפשטות הנגיף? כן, בתוספת הגברת התדירות של חיטוי הידיים ושל החלפת הכפפות. 

3.      מה הם הליכי הפסטור שבהם עליי להשתמש כעת? הליכי הפסטור הסטנדרטיים מספיקים כדי לנטרל את נגיף הקורונה בעת הכנת מזון.

צפו בגורמי FATTOM (מניעת מיקרואורגניזמים מזיקים במזון) מידע נוסף על בטיחות המזון. 

2. שאלות על אריזה בימי קורונה?

2. שאלות על אריזה בימי קורונה?

 

1. האם הנגיף יכול להתפשט דרך אריזות? ההערכות הן כי נגיף הקורונה מתפשט בעיקר באמצעות טיפות ממערכת הנשימה. בעת הנוכחית, אין עדויות להדבקה בדרך זו.

3. שאלות על חיטוי בימי קורונה?

3. שאלות על חיטוי בימי קורונה?

1.      מהי שיטת הניקוי המומלצת? אמצעי הניקוי והחיטוי המקובלים על פי נוהלי ייצור נאותים (GMP) נחשבים מספיקים כדי לנטרל את נגיף הקורונה.

2.      אילו חומרי חיטוי מומלצים? חומרי חיטוי רגילים (בריכוזים רלוונטיים) אמורים לנטרל את נגיף הקורונה.

3.      האם ציוד שזוהם בנגיף יכול לגרום לזיהום המזון? כן, לכן יש להישמע להנחיות הבאות:

·       יש לבצע ניקוי וחיטוי תמיד כדי לשלוט בכל סוגי המיקרואורגניזמים (חיידקים, עובש, שמרים, טפילים, נגיפים, כולל קורונה). 

·       יש להגביר את תדירות הניקוי והחיטוי.

·       כמו כן, טמפרטורות גבוהות יעילות לניקוי משטחים (לדוגמה, הפעלת מדיח ב-70 מעלות צלזיוס).

4. שאלות על היגיינה אישית בימי קורונה:

4. שאלות על היגיינה אישית בימי קורונה:

1.      האם כל צוות המטבח צריך לחבוש מסכות? בהתאם להנחיות בריאות הציבור, חובה על כל העובדים במסעדה לעטות כפפות ולחבוש מסיכה.

2.      האם כל צוות המטבח צריך ללבוש כפפות? יש להקפיד באופן מחמיר על הכללים לרחיצת ידיים וזרועות. יש לחטא את הידיים לעתים קרובות יותר וכלובשים כפפות, יש להחליף אותן בתדירות גבוהה מהרגיל.

3.      מי צריך להימנע מטיפול במזון? אסור לאנשים עם תסמינים כמו חום, כאב גרון או התעטשויות וכד' לטפל במזון או בחומרים שבאים במגע עם מזון.

4.      מה עוד נוכל לעשות כדי למנוע הידבקות?

·       יש לרחוץ ידיים בקביעות (לפני טיפול במזון, אחרי טיפול במזון טרי, אחרי שימוש בשירותים, הוצאת הזבל) במים חמימים וסבון נוזלי. 

·       אין להשתעל או להתעטש לתוך כפות הידיים.